Widowisko „Orzeł i Krzyż” – niech historia znów łączy Polaków
.

Największe widowisko historyczne w Polsce Widowisko „Orzeł i Krzyż” – niech historia znów łączy Polaków

Trzystu wolontariuszy, ponad tysiąc historycznych postaci, a wśród nich Mieszko I, Piłsudski, Jan Paweł II, scena wielkości 44.000m2, efekty specjalne, mappingi i wspaniała gra światłem. Największe w Polsce widowisko plenerowe – „Orzeł i Krzyż” w Murowanej Goślinie – to niepowtarzalna okazja, aby w ciągu dwóch godzin przeżyć tysiąc lat polskiej historii, zadumać się nad jej losami, ale też poczuć dumę z bycia Polakiem. Premiera, na którą już wyprzedano bilety, odbędzie się 9 czerwca. Później widowisko będzie odegrane jeszcze piętnaście razy w czerwcowe i lipcowe weekendy w Parku Dzieje w Murowanej Goślinie pod Poznaniem.


Widowisko „Orzeł i Krzyż” to niezwykła, pełna emocji i zadumy podróż przez historię Polski od czasów założenia państwa polskiego, przez chrzest i nadanie korony Bolesławowi Chrobremu, aż po triumfy husarii, powstanie Solidarności i przesłanie Jana Pawła II. Historia odgrywana jest przez ponad trzystu wolontariuszy na przestrzeni wielkości 44.000m2, z wykorzystaniem natury, wzniesień i stawów, na wielu planach, zarówno tuż przed mieszczącą 1800 widzów trybuną, jak i w odległości nawet stu metrów, na co pozwala malowanie światłem, wykorzystanie ognia i fajerwerków.

Historia rozpala emocje Po zeszłorocznym sukcesie artystycznym i frekwencyjnym widowiska „Orzeł i Krzyż” jego organizator, goślińskie Stowarzyszenie „Dzieje”, zdecydowało się na rozwinięcie formuły, uatrakcyjnienie prezentowanych wątków i scen oraz dodanie nowych efektów wizualnych i dźwiękowych. W 2016 roku widowisko obejrzało ponad 12 tysięcy osób, a spektakle kończyły się owacjami na stojąco i entuzjastycznymi opiniami. W tym roku organizatorzy liczą na jeszcze więcej. – Nasze widowiska mają już swoja markę i wiernych widzów, którzy odwiedzają nas co roku, nawet po kilka razy, nierzadko przyjeżdżając nawet spoza Wielkopolski – mówi Tomasz Łęcki, prezes Stowarzyszenia Dzieje. – Mogę z dumą powiedzieć, że nasza formuła pokazywania historii w sposób atrakcyjny, angażujący, z wykorzystaniem efektów specjalnych, mappingów, setek aktorów oraz gry światła i obrazów potrafi oczarować widzów. Szacujemy, że wystawiane szesnaście razy widowisko „Orzeł i Krzyż” przyciągnie w tym roku do Murowanej Gośliny 20 tysięcy widzów – dodaje Tomasz Łęcki.

Stańczyk przewodnikiem Przewodnikiem po utrzymanych w tonie legendarno-baśniowym dziejach Polski jest Stańczyk, doradca królów, błazen zatroskany losami ojczyzny. Za scenariusz widowiska odpowiada poznański historyk sztuki i poeta dr hab. Jacek Kowalski, a reżyserię i napisanie muzyki powierzono Marcinowi Matuszewskiemu. 


W tym roku część scen będzie odegrana bliżej widowni. Dopracowaliśmy grę na wielu planach, dzięki czemu widzowie będą mogli dostrzec więcej szczegółów. Wykorzystujemy też więcej mapppingów, mocniejsze i bardziej precyzyjne światła oraz nowe świecące rekwizyty. Ogrywamy lepiej ogień i wodę, a sam scenariusz będzie bardziej czytelny w opowiadaniu historii oraz dynamiczniejszy – dodaje Marcin Matuszewski, reżyser widowiska.

Aktorami w widowisku „Orzeł i Krzyż” są wolontariusze. Od kilku lat mieszkańcy Murowanej Gośliny, Poznania, Gniezna i sąsiednich gmin na kilkanaście letnich wieczorów wcielają się w królów, rycerzy i szlachtę. Każdy – w różnych scenach – odgrywa po kilka postaci. Udział w widowisku to wielopokoleniowe doświadczenie, w którym uczestniczą całe rodziny.

Park Dzieje – historia i zabawa 


Zarówno „Orzeł i Krzyż”, jak i wcześniejsze widowiska patriotyczne, były częścią większej idei: założenia w Murowanej Goślinie pierwszego w Polsce historycznego parku tematycznego wzorowanego na „Puy du Fou” – jednej z największych atrakcji turystycznych Francji. Już w zeszłym roku widowisko funkcjonowało w ramach Parku Dzieje. Od maja wszyscy miłośnicy historii będą mogli doświadczać jej w Murowanej Goślinie. Park będzie obfitował w liczne atrakcje, zwłaszcza w weekendy, kiedy będzie w nim można obejrzeć widowisko dzienne „Zawisza”, spektakle w teatrze kukiełkowym czy uczestniczyć w wieczornicy staropolskiej. Na najmłodszych i ich rodziców, także w tygodniu, czeka obozowisko rycerskie, ogród bajek, kuźnia oraz stanowisko archeologiczne, w którym każdy będzie mógł samodzielnie odkrywać tajemnice dawnych wieków.


Budowanie wspólnoty 

Dla goślińskiego Stowarzyszenia to już kolejne przedsięwzięcie łączące dobrą zabawę z nauką historii i patriotyzmu. W ostatnich latach do Murowanej Gośliny zjeżdżały tysiące Polaków, aby wziąć udział w spektaklach poświęconych walce husarii w bitwie pod Kłeckiem czy rycerzom królowej Jadwigi. - Przygotowanie tak ambitnego widowiska, tworzonego przez ponad 300 osób, zaangażowanych na zasadzie wolontariatu, któremu poświęcają wolne popołudnia i weekendy to ogromne wyzwanie. Nasz sukces bierze się stąd, że tę pasje i zaangażowanie czują widzowie, którzy widzą, że to, co robimy jest autentyczne. Naszym celem jest prezentowanie historii, która łączy, buduje wspólnotę i mogę powiedzieć, że to się naprawdę udaje – dodaje Tomasz Łęcki, prezes Stowarzyszenia „Dzieje”.

Widowisko „Orzeł i Krzyż” odbywa się w Murowanej Goślinie w czerwcowe i lipcowe weekendy. Początek o 21.30. Bilety można kupić na stronie www.parkdzieje.pl oraz w punktach stacjonarnych: 
  • Poznań

  • CiM, ul. Ratajczaka 44 
• Cafe Murowana Goślina: 
• Kawiarnia „Tubajka”, ul. Kręta 15 
• Cukiernia Kandulski, ul. Mostowa 1
• Kasy biletowe Parku Dzieje, ul. Bracka 9

reklama
reklama