KROKUS JAZZ FESTIWAL 19 – 21 października 2018
fot. KROKUS JAZZ FESTIWAL 2018
.

Krokus Jazz Festiwal od 17 lat cieszy się ogromną popularnością wśród miłośników jazzu a także tych słuchających jazz sporadycznie. Październikowe święto jazzu już na dobre wpisało się w kalendarz najciekawszych festiwali w Polsce. To właśnie tu w Jeleniej Górze sympatycy synkopowanych brzmień będą mieli okazję po raz kolejny posłuchać jazzu „na żywo” i to na światowym poziomie. Zestawienie występujących artystów tylko pozornie nie tworzy jednolitej konwencji. Takie pomieszanie gatunków to świadomy i śmiały wybór mający na celu prezentację zróżnicowanej, najwyższej próby współczesnego jazzu. Mimo swych odległych stylistyk muzycznych poszczególnych propozycji, Krokus Jazz Festiwal i tym razem potrafił odnaleźć wspólny mianownik, jakim po prostu jest jazz. Stąd też w programie tegorocznej imprezy mamy jazz z latynoskim klimatem, ECM’owski jazz z jej brawurowymi i subtelnymi dźwiękami oraz przewartościowany na nowo jazz przez kolejne pokolenie amerykańskich muzyków i to z najwyższej jazzowej półki.

Pojawienie się kwartetu saksofonisty Macieja Obary na tegorocznym festiwalu ma znaczący wydźwięk. Jeleniogórzanin, zdobywca dwóch statuetek Fryderyka, który jest jednym z najaktywniejszych polskich muzyków na europejskiej scenie jazzowej. Wraz ze swym kwartetem koncertował w ostatnim czasie na wszystkich najważniejszych festiwalach jazzowych . Jego kwartet ze skandynawską sekcją pojawi się już pierwszego dnia festiwalu ( 19 października ) i będzie jednocześnie okazją do poznania najnowszego materiału w wersji koncertowej z dziewiątej w dorobku muzyka płyty „Unloved” wydanej w barwach wytwórni ECM Records.

Niewątpliwie największą atrakcją drugiego dnia festiwalu (20 października) będzie występ amerykańskiego kwartetu pod wodzą fantastycznego trębacza Ambrose Akinmusire. To jedno z najbardziej gorących nazwisk dzisiejszego jazzu. Niektórzy wręcz widzą w nim wielką postać nowoczesnego jazzu i upatrują spadkobiercę legendarnych trębaczy z przeszłości. Jego kariera od czasu kiedy wydał swoją pierwszą płytę dla Blue Note nabrała ogromnego rozpędu i trwa nadal. Muzyka Ambrose Akinmusire już po pierwszym przesłuchaniu i pierwszym zetknięciu się z jego koncertami na żywo zapada w pamięć i do której bardzo chce się powracać. Swoimi niekonwencjonalnymi kompozycjami ozdobił kilka własnych autorskich albumów. Miłośników jazzowych brzmień połączonych z latynoskim klimatem zapraszamy na koncert formacji Q YA VY, który swym występem na zakończenie festiwalu (niedziela 21 października) spowoduje wielki entuzjazm wśród publiczności. Muzycy z udziałem saksofonisty Macieja Sikały oraz Torres Family zaprezentują porcję muzyki utrzymanej w tradycji pobudzającego jazz-rocka z mocnym i wyraźnym elementem latynoskim oraz z dbałością o dyscyplinę wykonawczą.

Poza koncertami Gwiazd na scenie głównej festiwalu niewątpliwie emanującym i wyjątkowym klimatem będą się cieszyły późno wieczorne koncerty w festiwalowym klubie „Kwadrat”. Już pierwszego dnia festiwalu ( 19 października ) wystąpi Laureat - zdobywca Grand Prix ubiegłorocznego konkursu „Powiew Młodego Jazzu” VIBE QUARTET Kompozycje kwartetu nawiązują do współczesnej muzyki jazzowej w których słychać wiele inspiracji. 


Środowisko, historia i otaczający świat wpływają w dużym stopniu na muzyczny język i charakterystyczne brzmienie zespołu. Gwiazdą sobotniego koncertu w festiwalowym klubie „Kwadrat” ( 20 października ) będzie występ niemiecko – amerykańskiego tria NUSS – GOLDSBY – NUSS, których nazwiska można znaleźć na płytach renomowanej wytwórni ACT Music. Trio łączy w sobie talenty trzech światowej klasy solistów, improwizatorów i kompozytorów. Tworzą krajobraz bez ograniczeń stylistycznych - model wszechstronności i otwartości umysłu - zestawiający organiczną prostotę ze złożonymi emocjami i twórczą pasją.

Trzecia odsłona klubowego niedzielnego koncertu w klubie „Kwadrat” (21 października) będzie należała do tria pod wodzą trębacza PATRYCJUSZA GRUSZECKIEGO w którego skład wchodzą wybitni muzycy polskiej sceny jazzowej: Kajetan Galas - pianista, kompozytor, aranżer, jeden z zaledwie kilku przedstawicieli organów Hammonda oraz Zbigniew „Levandek” Lewandowski - perkusista, określany przez muzyków młodego pokolenia mianem "Polskiego Arta Blakey’a.


Wirtuozeria i niespotykane improwizacje w połączeniu z perfekcją i profesjonalizmem wybitnych muzyków jakie pojawią się podczas tych trzech wieczornych koncertów w klubie „Kwadrat” nie sposób będzie ich zapomnieć. 

Obok występów czołowych muzyków o ugruntowanej pozycji podczas trzech dni festiwalowych odbywać się będą koncerty konkursowe młodych muzyków jazzowych, których niebawem z pewnością zobaczymy w gronie najbardziej uznanych artystów. „Powiew Młodego Jazzu” to konkurs, który – jako jeden z nielicznych w kraju – promuje młodych twórców ambitnej muzyki. O nagrodę „Złotego Krokusa” ubiegać się będą zespoły z Czech, Niemiec, Słowacji i Polski. Koncerty konkursowe odbywające się przez 2 dni (20 – 21 października) na które wstęp jest bezpłatny będą oceniane przez międzynarodowe Jury pod przewodnictwem czeskiego flecisty i kompozytora Jiri Stivina ciągle aktywnego na jazzowej scenie międzynarodowej.

Słowem organizatorzy tegorocznego festiwalu Krokus Jazz a jest nim Jeleniogórskie Centrum Kultury proponuje Państwu JAZZ, którego słucha się bez snobizmu a jedynie dla czystej przyjemności. Więcej informacji o festiwalowych gwiazdach na www.krokusjazzfestiwal.pl 


ORGANIZATORZY 
Miasto Jelenia Góra 
Jeleniogórskie Centrum Kultury
Alternativa Pro Kulturu 


SPONSORZY 
STOART 

FUNDATORZY NAGRÓD 
Wydawnictwo Kosmos Kosmos 
Wydawnictwo Dolnośląskie „PUBLICAT” 
Wydawnictwo SQN Agencja Muzyczna Polskiego Radia S.A. 
Warner Music Poland / MUZA Polskie Nagrania 

PARTNERZY IMPREZY
Polskie Stowarzyszenie Jazzowe Silesia Music Center 
Wypożyczalnia Samochodów “Viva Car” 
Galeria Sudecka 

PATRONAT MEDIALNY 
Polskie Radio Program 2 
TVP 2
TVP Kultura 
Gazeta Wyborcza
Radio Jazz FM 
Jazz Forum 
Jazz Press
Top Guitar 
Tygodnik Przegląd
JazzSoul 
Info Music
Nowiny Jeleniogórskie

reklama
reklama