Literacka nagroda Angelus
Literacka nagroda Angelus
.

Literacka Nagroda Europy Środkowej jest najważniejszą nagroda w dziedzinie prozy dla pisarzy pochodzących z Europy Środkowej, którzy podejmują w swoich dziełach tematy najistotniejsze dla współczesności, zmuszają do refleksji, pogłębiają wiedzę o świecie innych kultur. Angelus którą stanowią statuetka i czek na kwotę 150 tys. zł, przyznawana jest za najlepszą książkę opublikowaną w języku polskim w roku poprzednim. Angelus przyznawany jest od 2006 r. Laureatami w latach ubiegłych byli: Jurij Andruchowycz, Martin Pollack, Péter Esterházy, Josef Škvorecký, György Spiró, Swietłana Aleksijewicz, Miljenko Jergović, Oksana, Zabużko, Pavol Rankov, Serhij Żadan i Varujan Vosganian. Nagrodę przyznaje jury pod przewodnictwem Mykoły Riabczuka, ukraińskiego krytyka literackiego.

To wydawnictwa zgłaszają dzieła autorów żyjących, pochodzących z 21 krajów: Albania, Austria, Białoruś, Bośnia i Hercegowina, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Macedonia, Mołdawia, Niemcy, Polska, Rosja, Rumunia, Serbia, Słowacja, Słowenia, Ukraina, Węgry. Wręczona też zostanie nagroda, w wysokości 20 tys. zł dla tłumacza jednej z nominowanych książek. W tym roku po raz czwarty jednej z książek nominowanych do finału Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus przyznana zostanie Nagroda Czytelników im. Natalii Gorbaniewskiej – pierwszej przewodniczącej jury Angelusa. Głosować można na stronie internetowej nagrody Angelus www.angelus.com.pl

Spotkanie ze wszystkimi nominowanymi pisarzami odbędzie się 20.10 o godz. 19.00 w Mediatece, pl. Teatralny 5 we Wrocławiu.


Gala wręczenia nagrody zaplanowana jest na 21.10. w Teatrze Muzycznym Capitol o godz. 19.00.

reklama
reklama