„Knebel. Cenzura w PRL-u.”
„Knebel. Cenzura w PRL-u.”

„Knebel. Cenzura w PRL-u.” Autor: Błażej Torański


Wydawnictwo: ZONA ZERO Sp. z o.o.

Książka Błażeja Torańskiego „Knebel. Cenzura w PRL-u.” zawiera wywiady z 21 rozmówcami: dziennikarzami, reżyserami, grafikami, kompozytorami, artystami i literatami, odsłaniającymi kulisy swoich kontaktów z cenzurą. Ujawniają mechanizmy, dzięki którym władza potrafiła skutecznie zmusić twórców do trudnych ustępstw, a wielu nawet do współpracy.


Największym zwycięstwem cenzury PRL-u było wmówienie zainteresowanym, że właściwie nie istnieje – choć przenikała wszystkie aspekty życia. 


Profesor Romek ujawnia, że cenzorzy znali prawdę o Katyniu „od zawsze”. Zostali wyedukowani do oceny treści pod kątem poszukiwania aluzji.

„Gdyby nie było cenzorów, – zapewnia Grzegorz Królikiewicz - nie doszedłbym do żadnych rezultatów! Oni, durnie, nawet nie wiedzieli, jak krzepią mnie swoją obecnością”.


Poeta, Ernest Bryll, zmieniał tekst w śpiewogrze „Po górach, po chmurach” żeby udobruchać Gomułkę, rzucającego kałamarzami w urzędników. Powodem był donos sugerujący, że monolog diabła jest aluzją do jego osoby. Cenzura potrafiła wychwycić kolizję seksuologii z polityką. Zbigniewowi Lwu-Starowiczowi zdjęto artykuł pod tytułem „Miłość francuska” z uwagi na wizytę w Polsce prezydenta Francji Charlesa de Gaulle’a. 


Krakowski cenzor wspomina , jak udało mu się wywieźć na Zachód i opublikować tajne zapisy oraz instrukcje dla cenzorów. Dyrektor opolskiej delegatury Głównego Urzędu Kontroli Prasy, Publikacji i Widowisk opowiada o próbach pogodzenia wiary w Boga i pracy dla komunistycznego systemu. W książce znalazły się również ocenzurowane zdjęcia PAP.

28 listopada 2016 r. (poniedziałek) o godz. 14.00 odbędzie się Debata nt. „Cenzury w PRL-u” z udziałem m.in. Pana Prof. Zbigniewa Romka, Pana Marcina Wolskiego, Pana Janusza Rolickiego oraz autora książki Pana Błażeja TorańskiegoDebata odbędzie się w miejscu gdzie znajdowała się „Cenzura” – tj budynku GUKPPiW. Centrum Prasowe PAP przy ul. Brackiej 6/8 w Warszawie

Spotkanie połączone jest z premierą książki. Pan Błażej Torański będzie obecny na XXV Targach Książek Historycznych, 24.11.2016 r. w godz. 15.00-16.00 stoisko nr 19. 
Patronat medialny: Program 1 Polskiego Radia S.A, Program 2 Telewizji Polskiej S.A., PAP S.A.

reklama
reklama