25- lecie Niepodleglosci Ukrainy
25-lecie Niepodległej Ukrainy

Narodowe Centrum Kultury, Związek Ukraińców w Polsce zapraszają na koncert dedykowany 25. rocznicy Niepodległości Ukrainy, który odbędzie się 24 października o godz. 19 w Filharmonii Narodowej w Warszawie. 


Polska była pierwszym na świecie państwem, które w sierpniu 1991 r. uznało Niepodległość Ukrainy. Organizatorzy chcą podkreślić ten aspekt poprzez organizację koncertu z udziałem Narodowego Chóru Ukrainy „DUMKA” z Kijowa, którym dyrygować będą Jewhen Sawczuk – jego szef artystyczny od ponad trzydziestu lat, wybitny ukraiński chórmistrz, a także Roman Rewakowicz – polski dyrygent ukraińskiego pochodzenia od wielu lat współpracujący z wiodącymi zespołami Ukrainy, w tym z chórem „Dumka”. W programie koncertu znajdą się utwory kompozytorów ukraińskich – Dmytra Bortnianskiego, Artemija Wedela, Mychajły Werbyckiego, Kyryła Stecenki, Mykoły Łeonotowycza, Walentyna Sylwestrowa, Myrosława Skoryka, Jewhena Stankowycza i Bohdany Frolyak, jak również kompozytorów polskich – Krzysztofa Pendereckiego i Henryka Mikołaja Góreckiego.

Narodowy Chór Ukrainy „DUMKA” z Kijowa jest jednym z najstarszych zespołów chóralnych Ukrainy. Założony w 1920 r. szybko stał się wiodącym chórem w swoim kraju. Prowadzony przez wybitnych dyrygentów, takich jak: Nestor Horodowienko, Aleksandr Soroka, Pavlo Murawski, Mykhaylo Krechko. Przez lata zespół ustanowił własne tradycje chóralne i swój styl wykonawczy. Od 1984 r. dyrygentem i dyrektorem artystycznym „DUMKI” jest Jewhen Sawczuk. Za swoje osiągnięcia w 1981 r. otrzymał Nagrodę im. Tarasa Szewczenki, najwyższą państwową nagrodę w dziedzinie kultury. Cechą charakterystyczną chóru jest wszechstronność, która przejawia się w doborze repertuaru, jakiego dokonuje Sawczuk. Po pierwsze jest to muzyka na chór a cappella, gdzie opracowania pieśni ludowych na zespół chóralny, będące częścią ukraińskiej tradycji, współistnieją w programach koncertowych i nagraniach „Dumki” z renesansową muzyką zachodnioeuropejską czy też z XVIII-wiecznymi utworami, ukraińską muzyką religijną (M. Dylecki, M. Berezowski, A. Vedel, D. Bortnianski), z muzyką XIX w. (M. Łysenko, K. Stetsenko, M. Leontowicz), także kompozytorami rosyjskimi: P. Czajkowskim, A. Archangielskim, S. Rachmaninowem.

„Dumka” uczestniczy w wykonaniach utworów wokalno-instrumentalnych. Repertuar obejmuje całe spektrum największych światowych arcydzieł – począwszy od „Pasji Mateuszowej” Bacha i „Prometeusza” Skriabina po „IX Symfonię” Beethovena oraz „Credo” Pendereckiego, „Pory roku” Haydna i „Requiem” Verdiego, dzieła Vivaldiego, Mozarta, Brahmsa, Borodina, Mahlera, Taniejewa, Strawińskiego, Schnittkego. W wykonaniach tych dzieł, poza mistrzowską realizacją zapisu nutowego, „Dumka” pokazuje własny ukraińsko-słowiański styl – pełen delikatności, piękna, liryzmu, cechujący się wspaniałą barwą, swobodniejszymi tempami i dużą skalą dynamiczną.„Dumka” pod dyrekcją E. Sawczuka jest często pierwszym (jeśli nie jedynym) wykonawcą wielu dzieł współczesnych kompozytorów ukraińskich, jak np.: „Dyptyk” i „Requiem for Larissa” Silwestrowa, „Kaddish-Requiem”, „Babyn Jar”, „Legenda o kampanii księcia Igora” Stankowicza, „Palimpsesty” Łaniuka. Zespół prowadzi bardzo aktywną działalność artystyczną. Chór bardzo dużo koncertuje w Ukrainie i poza jej granicami. Wystąpił w wielu krajach Europy: w Polsce, Niemczech, Francji, Hiszpanii, Szwajcarii, Holandii, jak również w USA i Kanadzie. Chór „Dumka” ma na swoim koncie ok. 30 płyt CD.

Partnerami projektu są: Fundacją „Pro Musica Viva”, Fundacja zrzeszająca obywateli Ukrainy w RP „Nasz Wybór”. 


Patronami medialnymi przedsięwzięcia są: TVP 2, Rzeczpospolita, Trójka, Tygodnik ukraiński „Nasze Słowo”, portal Prostir.pl

reklama
reklama